Genel Kültür Güncel Sağlık

Jakuzi Tarihçesi

Modern toplumun banyosuz yaşam hakkında hiçbir fikri yoktur. Ve tabii ki, ana ve en uygun özelliği küvettir. Aynı zamanda, çok az insan küvetin 20. yüzyılın en iyi mühendislik beyinlerinin yenilikçi bir icadı olmadığını düşünüyor. Böylesine hayati bir hijyen maddesi, eski zamanlardan beri insanların günlük yaşamına sıkı bir şekilde girmiştir. Küvetin görünümünün tarihi, eski Yunanistan günlerinde başlar. Jakuzi ve jakuzi modelleri icad ediliş tarihi de doğrudan İtalya ile ilgilidir.

Jakuzi nasıl ve ne zaman ortaya çıktı?

İtalyanlar çok yetenekli insanlardır. Her zaman dünya görüşlerine, fantezilerine ve mizaçlarına göre etraflarındaki dünyayı değiştirmeye çalışırlar.

Jakuzi 20. yüzyılın ortalarında Amerika’da İtalya’dan bir göçmen olan Candido Jacuzzi tarafından icat edildi. Oğlu şiddetli romatoid artrit hastasıydı ve doktorlar çocuğa su prosedürleri önerdi. Jacuzzi, oğlunun acısını hafifletmek için 1948’de deneylerine başladı. Uçak pompasını aldı ve küvete daldırdı. Bugün tüm dünyada ünlü bir jakuzili küvet bu şekilde yaratıldı.

Candido, oğlunun tedavisinin sağladığı olumlu etkiyi değerlendirdikten sonra bundan bir iş yapmaya karar verdi. Zaten 50’li yılların başında, ürünleri tıbbi ekipman satan mağazalardan ve hatta basit eczanelerden satın alınabiliyordu. İşlemlerin etkinliğini anında hisseden ve arkadaşlarına tavsiye eden hastalar sayesinde mucizevi pompalı küvetler çok popüler oldu. Zamanla, jakuzinin başka bir etkisi keşfedildi – stresi ve yorgunluğu azaltma yeteneği. Bundan sonra, 1955’ten beri jakuzili küvetler ülke çapındaki sıradan dükkanlarda satılmaya başlandı.

1968’de modern jakuziye benzeyen ilk jakuzi yaratıldı. Oteller, tıp ve sağlık merkezlerinden lüks özel evlere kadar her yere kuruldular. Bu nedenle, Jacuzzi adı konfor ve zenginlik ile eşanlamlı hale geldi.

Jakuziler Ne Zaman Popüler Oldu

Dış mekana monte edilebilen jakuzili küvet modelleri 1990’larda çok popüler hale geldi. Açık bir jakuzili küvet aşağıdaki avantajlara sahiptir:

– Onunla ilgilenmek kolay.
– Ses ve görüntü sistemleri ile donatılabilir.
– Yıl boyunca kullanılabilir.
– Kompakt ve ferahtır.
– Farklı modellere ve geniş bir renk yelpazesine sahiptir.

Jakuzi, rahatlatıcı su prosedürleri için sadece bir küvet değil, aynı zamanda tedavi edici bir etki, yüksek kaliteli hidromasaj elde etmenizi sağlayan ve tamamen rahatlamanıza yardımcı olan bir cihazdır. Ayrıca uzun süreli uykusuzluk durumunda daha sakin olmanıza, stresi azaltmanıza ve sürekli bir yorgunluk hissine sahip olmanıza yardımcı olabilir. Jakuzi sayesinde kan dolaşımı gelişebilir ve metabolizma normalleşebilir. İsteklerinize özel bir jakuzi yaptırmak isterseniz konu ile ilgili Kuntbay Jakuzi ile iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın