Güncel Teknoloji

Kablosuz Ağlarda Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Bilgisayar kullanan kişiler ve büyük şirketler için kolaylık ve esneklik getirse de kablosuz ağların güvenliği hususunda ciddi endişe etmeleri gerekir. İyi bir bilgisayar uzmanı üstün biçimde korunmayan bir kablosuz ağa kısa sürede erişebilir. Bu durumu engellemenin ya da zorlaştırmanın yöntemi ise sistem yöneticisinin dikkatine ve çabasına bağlıdır. Kablosuz Ağlarda Güvenlik Nasıl Sağlanır? sorusunun cevabını sizler için derledik.

Modeminizi Kullanmadığınız Zamanlarda Kapalı Olmasına Özen Gösterin: Kullanmadığınız zamanlarda modeminizi kapalı bir biçimde tutmak ağınızı izleyen casus yazılımların şifreleme paket bilgilerini yakalamasına engel olacaktır. Böylece ağınızın şifresini bulmaları daha da zorlaşacaktır.

Şifreleme Türleri: Kablosuz ağınızın güvenliğini sağlamaya öncelikli olarak şifre türünüzü belirleyerek başlayalım. Bunun için size tavsiyemiz WEP şifreleme yöntemini kullanmayı bırakmanız. WPA2 şifreleme yöntemini kullanarak güvenliğinizi bir adım yukarıya taşıyabilirsiniz.

Kablosuz Ağ Adınızı Gizleyin: SSID olarak bilinen kablosuz ağ adınızı gizlemeniz ağınıza erişmek isteyen kötü niyetli insanları sizden bir adım daha uzaklaştıracaktır. Çünkü şifrenizden önce bilmesi, bulması gereken bir ağ adı olacaktır.

Wps Özelliğini Kapatmanız Yararınıza Olacaktır: Eğer eviniz ya da kurumunuz için gerekli değil ise modeminizden WPS özelliğini kapatmanız güvenliğinizi bir seviye daha yukarı çekecektir.

Kişisel Bilgisayar Güvenliğine Önem Verin: Dikkat etmeniz gerekli olan önemli bir diğer önemli husus ise kişisel bilgisayarınızın güvenliğidir. Sizin şifrelerinizi ele geçiren kötü niyetli biri ağınızdaki tüm bilgisayarlara ulaşmakta zorlanmayacaktır. Ayrıca bunu sağlamak için şifresiz kablosuz ağlardan uzak durmalısınız. Şifreleme: En önemli adımlardan biri ise şifrelerinizi doğru seçmenizdir. Şifreniz içerisinde, eğer modem ara yüzünüz izin veriyor ise harfler ve rakamların yanında sembollere yer vermek, büyük küçük harfler kullanmak ve anlamlı kelimeler yerine anlamsız kodlamalar yapmak (tabi unutmayacağınız şekilde) sizin faydanıza olacaktır. İyi bir şifrenin kırılması basit bir şifrenin kırılmasından kat kat fazla zaman alacaktır.